A biztos jövőbelátást, a tudomány jelenlegi állapota szerint, senki sem tudhatja, viszont vannak alkalmas módszerek, melyekkel közelíthetünk a jövőbeli igények alakulására. Ezeket nevezzük kereslet előrejelző eljárásoknak. Az előrejelző eljárások pedig szinte minden esetben szorosan össze-kapcsolódnak a készletgazdálkodással, a kettő egymás nélkül kevéssé értelmezhető, ezért mindkettőre kellő figyelmet kell fordítania, amennyiben nem szeretné, hogy professzionális stratégia hiányában készletei feleslegesen növekedjenek, vagy vevői igényeit ne tudja idejében kielégíteni!
A készletgazdálkodás tudománya segít abban, hogy megfelelő stratégiát alkalmazva megmutassa, hogy hogyan érhetjük el, hogy csak a szükséges, minimális mértékű erőforrásaink legyenek a készleteinkbe fektetve.
Milyen esetekben érdemes egyeztetnie velünk?
- elveszettnek érzi magát a rendelések során mivel nincs elegendő információja,
- egyes termékek már régóta „bent ragadtak” a raktárban,
- folyamatos készlethiánnyal küzd, amiért akár vevőket is elveszthet,
- magas készletszinttel működik vállalata,
- nem meri átalakítani logisztikai hálózatát, mivel fél a készlet átcsoportosítástól.
Miért fontosak? Mert
- növelni tudjuk a kiszolgálás színvonalát (pl.: csökken azon vevőimnek a száma, akiknek az igényét készlethiány miatt nem tudom kielégíteni),
- a készletben lekötött erőforrásokat (pl.: pénzt, anyagot stb.) hatékonyabban is felhasznál-hatjuk (pl.: egyéb értéket teremtő fejlesztéshez),
- kiszámíthatóbbá, tervezhetőbbé válik a vállalati működés (pl.: felkészülhetünk nem várt, de előre jelezhető eseményekre).
Egyéb szakmai kérdésével forduljon szakértőnkhöz:
Sztrapkovics Balázs
balazs.sztrapkovics@idealog.hu
+36 70 558 92 24